top of page
Search
 • Gerda Kosk

Isekeriva rihma kasutamine nii, et kõik ellu jäävad

Updated: Feb 29

Kui soovid hulka koeraomanikke tülli ajada, siis üks klassikaline võimalus on tõsta päevakorda isekeriva jalutusrihma ehk nn flexi (saanud hüüdnime oma tuntuima tootja järgi) head ja vead. See postitus on neile, kelle jaoks on tegu mugava ja meeldiva vahendiga. Loe, kuidas tagada, et isekeriva rihma kasutamine oleks lisaks ka turvaline.Millistele koertele isekeriv rihm sobib?

Isekeriv rihm on sobilik kasutamiseks kuulekate koertega, kes suhtuvad ümbritsevasse maailma rahulikult ja neutraalselt, oskavad jalutada ilma rihmas tirimata ja ei ehmu kergesti erinevate helide või nähtuste peale. Lisaks on üks spetsiifiline kontingent koeri, kellele võib flexi olla suureks abiks – need on pimedad koerad. Pidev rihmapinge aitab koeral tajuda, kus omanik parajasti asetseb, see võib tõsta pimeda koera enesekindlust jalutuskäikudel.


Isekeriva rihma kasutamine peaks olema välistatud koerte puhul:

 • kellel esineb äkilisi ja/või intensiivseid reaktsioone teistele koertele, inimestele, mööduvatele autodele vm

 • kes tirivad rihmas

 • kes hammustavad rihma

 • kes püherdavad rihmaga jalutades

 • kes ei ole häälkäsklustega kergesti juhitavad

 • kes on ärevad, kartlikud või kergesti ehmuvad

 • keda sa hästi ei tunne (nt äsja varjupaigast võetud koer või ajutiselt sinu hoole all olev hoiukoer)


Tootjapoolsed hoiatused

Pea meeles, et flexi "kopsiku" sees on mehhanism ning iga mehhanism võib puruneda või aja jooksul töökindluse kaotada. Osta tuntud tootja toode lemmikloomakauplusest ning kontrolli aeg-ajalt, kas rihm või nöör on kogu pikkuses terve ning kas kõik nupud ja jupid toimivad tõrgeteta.


Isekerivate rihmade tuntuim tootja Flexi annab oma toodete juurde muu hulgas järgmised juhised ja hoiatused:

Allikas: flexi.de

 • ära kasuta flexit koera kinnisidumiseks

 • ära haara käega lindist/nöörist (vigastuse oht!)

 • kasuta flexiga kaasas käivat turvarihma nagu pildil näidatud, et kaelarihma purunemise korral ei sööstaks flexi karabiin sinu suunas (vigastuse oht!)

 • kasuta lukustamisfunktsiooni ainult kõrvalkõnnil

 • ära anna flexit lapse kätte

 • kui rihm on saanud märjaks, jäta see kuivama kopsikust väljatõmmatuna

 • kontrolli rihma seisukorda enne iga kasutustIsekeriva rihmaga kasuta tavalist kaelarihma või trakse

Nagu muud pikad jalutusrihmad, on parem, kui flexi on kinnitatud pigem trakside, mitte kaelarihma külge. See aitab vältida vigastusi koera kaelale ja kõrile, sest isekeriva rihmaga ei ole võimalik koera "pehmelt" pidurdada ning pikas rihmas saab koer jooksu pistes sisse suure hoo. Siis paraku ei ole võimalik kasutada ülalnimetatud turvarihma. Paremuselt teine variant on tavaline laiem kaelarihm. Ära kasuta isekerivat rihma koos korrigeeriva kaelarihmaga (poova või ogadega ketiga). Kaalu veniva (bungee) rihmapikenduse kasutamist, et leevendada äkkpidurduste mõju nii koera kehale kui ka enda käele.


Ära sõltu flexist: oskused, mis aitavad koera isekeriva rihmaga turvaliselt jalutada

Ära juhi koera flexi pideva pidurdamise, lukustamise ja vabastamisega. Tekkiv heli on häiriv ja tundliku koera jaoks hirmuäratav ning rihma jõnksutamine on koerale väga ebameeldiv.


Õpeta koer kutsungi peale sinu juurde tulema ning sinu kõrval käima. On hea, kui koer oskab kõrval käia nii omaniku vasakul kui paremal küljel, sest nii saad hoida vastutulijate ja oma koera vahel natuke suuremat distantsi. Premeeri heldelt ja pidevalt koerapoolset vabatahtlikku silmsidet ning kutsungile kuuletumist. Kasulikud oskused on ka ootama jäämine ja käsu peale istumine.


Vajadusel kaasa positiivsel kinnistamisel põhinevaid meetodeid kasutav koolitaja/treener.Ettevalmistus hädaolukorraks

Ühed kõige südantlõhestavamad kadunud koera kuulutused on need, milles kirjeldatakse kadumaläinud koera koos tema küljes oleva flexiga. Koer ehmub mahapillatud flexi kolksu peale ja pistab jooksu, kolisev kopsik teda taga ajamas. Hirmunud koer võib joosta väga kaugele ja/või hukkuda autorataste all. Kui kopsikul õnnestub koer kätte saada, võivad tagajärjed samuti olla kurvad, luumurrud ei ole sel puhul haruldased. Sellised õnnetused on välditavad.


Kui soovid oma koera isekeriva rihmaga jalutada, siis harjuta teda kindlasti flexi kukkumisega, see võib päästa tema elu. Võimalusel kasuta vana/katkist flexit, mis ei ole enam igapäevases kasutuses. Kvaliteetsed tooted peavad siiski sellele "mängule" kenasti vastu.


1) Alusta nii, et koer ei ole rihma küljes. Pilla kopsik ~10 cm kõrguselt pehmele pinnale (vaibale või padjale) ja anna kohe pärast seda koerale väärtuslik maius (nt tükk keedukana, juustu või pihvi). Korda harjutust, kuni näed, et kopsiku kukkumise järel vaatab koer sind ootusärevalt – kohe tuleb maius!


2) Pilla kopsik tasapisi kõrgemalt (15 cm, 20 cm, 25 cm) ja siis järjest kõvemale pinnale (õhem vaip, rätik, parkett), igale kukkumisele järgneb maius. Kui koera näost kaob rõõmus ootusärevus, siis on kolks liiga vali või maiused kehvapoolsed. Liigu aeglasemas tempos ja katseta väärtuslikuma toiduga.


3) Kinnita jalutusrihm koera trakside või kaelarihma külge ning alusta taas kopsiku kukutamist väga madalalt ja pehmele pinnale. Jälgi koera, ole maiusega kärme ja liigu harjutusega aeglaselt edasi. Vaata, et kopsik ei lendaks vastu koera.

4) Korda harjutust õues aiaga piiratud kohas või nii, et koera küljes on sellel ajal igaks juhuks ka tavaline jalutusrihm. Alusta taas kopsiku kukutamist madalalt ning alguses murule/lumele, hiljem asfaldile.

Viisakas ja turvaline käitumine isekerivat rihma kasutades

Isekeriva jalutusrihma eripärad toovad tänaval liigeldes kaasa mõned ohud, mida saab tähelepaneliku koerajuhtimisega kenasti vältida.


Võta koer enda kõrvale koduuksest ja nurga tagant väljudes, et koer ei tuiskaks mitu meetrit enne sind maailma avastama. Sa ei tea, kellega ta võib seal kokku põrgata.


Isekeriva rihma lint/nöör on väga õhuke või peenike. See peab selline olema, et sujuvalt liikuda ja kopsiku sisse ära mahtuda. Õhuke rihm või peenike nöör võib aga olla teistele inimestele nähtamatu, eriti hämaras. Jalakäijad või jalgratturid võivad lindi sisse liikuda ja kukkuda või koera ehmatada. Kui koer äkitselt jooksu pistab või omanik hädaolukorras rihma tagasi tõmbab, võib lint inimesele või koerale sügavalt sisse lõigata. Jälgi ümbritsevat ja kutsu koer aegsasti enda juurde või kõnni murul, et lasta mööda teised jalakäijad, ratturid ja muud liiklejad.


Teine koeraomanik ei tea, kas sinu isekeriv rihm on lukustatud või mitte (või kas sul on plaanis see lukustada enne, kui sinu koer tema omani jõuab), seega tee oma kavatsused teistele selgeks: teisest koerast möödumiseks kutsu koer enda kõrvale ja möödu kaarega.

Flexi New Neon sarja erksavärvilised rihmad. Neoonkollane paistab hämaras kõige kaugemale. Allikas: flexi.de

Tee end nähtavaks! Isekerivaid rihmu valmistatakse lisaks peaaegu nähtamatule mustale ka särtsakates neoontoonides, mis paistavad kaugelt silma. Nii saavad ka teised koeraomanikud eemalt kinnituse, et sinu koer on ikka rihma otsas. Eelista nööri asemel linti (laiem ja nähtavam), pimedal ajal on hea kasutada lisaks LED-rihmapikendust.


Ära luba isekeriva jalutusrihmaga koera teiste koertega tutvuma ega mängima. Igasugune rihmas tutvumine on natuke "riski bisnis", mis toob kergesti kaasa konfliktid ka muidu sõbralike koerte vahel, aga ka viisakalt tiirutades ja mängu alustades saavad koerad ja nende omanikud kiiresti isekeriva rihma või nööri sisse mässitud ning koeri on võimatu vajadusel kiiresti lahutada. Ka mänguhoos võib juhtuda, et nailonist õhuke rihm või peenike nöör lõikab koera või inimesse sisse.


Pühendu jalutuskäigul koerale. Isekeriva rihma peamine võlu on muidugi see, et üks käsi jääb nii täiesti vabaks. Vaba käsi aga haarab paljudel meist peagi telefoni järele. Jälgi oma koera ja ümbrust, et saaksite jalutuskäike turvaliselt nautida. See on teie ühine aeg.

198 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page