top of page
Search
  • Gerda Kosk

Suukorvidest

Updated: Feb 10

Algne postitus ilmus Facebookis 27.05.2020.


Kas teadsid, et suukorvil ja suukorvil on vahe? Selle postituse tarbeks olen jaganud suukorvid laias laastus kaheks: need, mis hea disaini ja korrektse kasutamise korral võimaldavad koeral suud avada, ja need, mis toimivad koera suu sulgemise teel.


Korvikujuline suukorv on valmistatud plastist, metallist, nahast vm vormihoidvast materjalist. Õiges suuruses ja koerasõbraliku disainiga korvikujuline suukorv võimaldab koeral suud avada, ideaalis lausa või peaaegu täies ulatuses. See tähendab, et koer saab lõõtsutamisega oma kehatemperatuuri reguleerida, vett juua, omanikult maiuseid vastu võtta ning ümbritsevaga võrdlemisi loomulikul moel suhelda. Kuna koera saab läbi suukorvi toita, on tema läbimõeldud harjutamine sellise suukorviga vahva ja nauditav tegevus. Suukorvitreeninguks leiad väärt nippe ja juhiseid siit: The Muzzle Up Project!


Metallist suukorvid, mis on rasked, kuid võrdlemisi hammustuskindlad. Vasakpoolne suukorv võimaldab koeral kenasti suud avada, parempoolne vaid pisut. Pilt: Muzzles By Breed / BronzeDog

Kuna koerte ärevuse, stressi, hirmu ja agressiivsusega seotud probleeme on tavaliselt kõige parem lahendada toidu abil, võimaldab korralik suukorv murekoertega tõhusalt ja turvaliselt tööd teha. Plastikust korvikujuliste suukorvide seas on üks parimaid valikuid Company of Animals Baskerville Ultra suukorv, mis on mõistliku hinnaga ja saadaval mitmes Eesti lemmikloomakaupluses. Boonus! Koerast, kes kannab sellist võib-olla veidi hirmuäratava välimusega suukorvi, kipuvad teised koeraomanikud ja võõrad inimesed pigem eemale hoidma. Äreva, kartliku või muidu mureliku koera puhul võib see olla teretulnud omadus. Koeraomanikule, kes eelistab, et tema koer näeb ka suukorviga armas ja rõõmus välja (ja kellel on raha jalaga segada :)), valmistab meelepärastes kirgastes värvitoonides, paljude võimalike lisavalikutega ja täpselt koera mõõtudele vastava kvaliteetse suukorvi näiteks BUMAS või The Muzzle Movement.

Baskerville Ultra ja BUMAS suukorvid. Pilt: Company of Animals / BUMAS

Kui koera puhul on tõeline ja tõsine ränga hammustamise oht, siis peaks suukorv olema metallist või veel parem: kinnise disainiga n-ö aukudega kopsik nagu JAFCO suukorvid. Turvalisi vinüülist kopsikutüüpi suukorve valmistab ka Trust Your Dog. Tavalised plastikust, biotaanist, nahast või muust pehmest/haprast materjalist või liialt "õhulise" disainiga suukorvid ei pruugi olla piisavalt turvalised, kui koeral on varasem ränk hammustusajalugu ja/või reaalne soov teha kahju.

JAFCO ja Trust Your Dog eriti turvalised "kopsikud". Vasakpoolsel pildil on suukorv liiga kõrgel koera silmades. Pilt: JAFCO / Trust Your Dog

Kuna koeraomanikele lähevad hästi müügiks tooted, mis on "pehmed" ja "mugavad", siis valmistatakse tänapäeval isegi pehmest kummist ja silikoonist korvikujulisi suukorve. Need ei ole turvalised! Vaata Company of Animals põnevast videost, kui lihtne on pehmest kummist suukorvi kandval koeral kedagi hammustada! Pane aga tähele, et CoA toodab ise Baskerville'i suukorve ja need ei ole samuti nii hammustuskindlad, kui videos väidetakse.


Kaks mõttetut suukorvi, mis ei kaitse mitte kedagi. Vasakul pehmest kummist suukorv ja paremal liiga suurte aukudega suukorv. Pilt: Company of Animals võrdlusvideo / Mayerzon

Nn veterinaarsuukorv on valmistatud nailonist, tihti on kombineeritud nailonkangas ja -võrk. Selline suukorv on väike, pehme ja kerge, mistõttu jääb mulje, et see on koerale leebem, mugavam ja mõnusam. Kuna selline suukorv sulgeb koera suu, võib see tegelikult koerale ohtlik olla ja probleeme kaasa tuua. Koerad reguleerivad oma kehatemperatuuri peamiselt läbi suu ning kui suu on suukorviga suletud, siis võib see väga kiiresti viia ülekuumenemise ja eluohtliku kuumarabanduseni. Paljud koeraomanikud püüavad pehmet suukorvi koerale mugavamaks teha, kinnitades selle lõdvalt või reguleerides suuava piisavalt avaraks, et koer saaks oma suud avada. Nii ei täida selline eest lahtine suukorv aga oma eesmärki. Kui koer saab selles suud avada, siis saab ta ka hammustada.

Klassikalised "veterinaarsuukorvid". Pilt: Buster / Great & Small

Samuti on sellist suukorvi sihipärasel kasutamisel keerulisem koerale meeldivaks muuta. Suletud suuga koer ei saa rahuldada oma loomulikke vajadusi (kehakeeles ja vokaalselt vabalt suhelda, juua, süüa, ennast kaitsta), mistõttu tekitab pehme suukorvi kandmine koeras ärevust ja stressi, mida on teistsuguste valikutega lihtne vältida. Olukord, kus koer võib agressiivselt käituda, tekitab tõenäoliselt koeras hirmu ja ärevust. Sellises olukorras koera suu sulgemine suukorviga võib lisandunud stressi tõttu probleemi süvendada ning tulemuseks võivad olla järjest tugevamad ja ohtlikumad reaktsioonid, mistõttu selliseid muresid "plaastri pealepanekuga" lahendada ei saa.

Nunnufaktor ei tee koera suud sulgevat suukorvi paremaks! Pilt: OPPO / Cesar's Way

Pehmet ja kerget nailonsuukorvi on mugav kaasas kanda, et kasutada seda õnnetusjuhtumis vigastatud koera käsitsemiseks või veterinaararsti juures väga lühikest aega kestva protseduuri läbiviimisel. Ka kõige sõbralikum koer võib hammustada, kui tal on valus! Muidugi on ka sel juhul toredam, kui koer kannab oma tuttavat ja turvalist korvikujulist suukorvi, sest siis on tal üks asi vähem, mille pärast muretseda. Arst võib mõnel juhul pehmet suukorvi eelistada just seetõttu, et suu sulgemisest tekkinud ebamugavuse ja hirmu tõttu lülitub koer ellujäämisrežiimile ja tardub, jäädes näiliselt rahulikumaks. See aitab hädavajalikud protseduurid kiiremini ja turvalisemalt läbi viia, ehkki see ei ole hea lahendus koera vaatepunktist ega pikemas perspektiivis.

Nailonvõrgust saab valmistada ka koerasõbralikke suukorve, kuid need ei ole hammustuskindlad. Parempoolne suukorv võib olla hea lahendus koerale, kes pidevalt maast prügi sööb. Pilt: VetMed Solutions / Amazon

Suukorvide puhul kehtib küll reegel, et see, mis on kerge, pehme ja õhuline ei saa kuidagi olla turvaline. Õnneks on variante, mis on inimese turvalisust silmas pidades siiski ka võrdlemisi koerasõbralikud ja küllap tuleb nutikaid leiutisi edaspidigi juurde. Tee häid valikuid!

946 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page